Contact Us

Follow Us

Apple ve světle ramp

Jedna z nejznámějších amerických značek, která se pyšní za loňský rok obratem 274,5 miliard amerických dolarů, bezesporu hýbe světem. A dokáže také hýbat světem filmovým. Dokazuje to mimo jiné bezpočet filmů o jejím zakladateli. Produkty této firmy se často objevují ve filmových trhácích i v nejlepších seriálech. I hlavní hrdinka fenomenálního seriálu Sex ve městě tvoří svůj sloupek na notebooku s logem nakousnutého jablka…

 

IPhone 6 Plus jako filmová kamera

Kvalita fotoaparátů je u iPhonů notoricky známá. Výsledné fotografie i filmový záznam z těchto telefonů mluví jasnou řečí. Na iPhone se natáčejí oceňované filmy a fotí brilantní fotografie, které dokonce soutěží na přehlídce fotografií iPhone Photography Award. Věděli jste ale, že na iPhone se dá natočit i celovečerní film? A ještě uznaný kritikou? Příkladem je jeden černobílý snímek s názvem Velký Buddha +. Natočili jej na Taiwanu na šestkovou řadu oblíbeného telefonu. Jeho kvalita přesvědčila filmové odborníky do té míry, že jej hned desetkrát nominovali na asijskou alternativu Oscarů – cenu Zlatý kůň.

 

V obalu nebo bez?

Vždy je lepší si svůj telefon chránit před poškozením. A nejen zmiňovaný iPhone 6 plus. Kryt nebo obal na tento telefon má samozřejmě speciální výřez na čočku a blesk. Díky tomu je čočka více chráněna před možným poškozením a znečištěním. Můžete tedy vesele natáčet a fotit!

 

Apple jen kladným hrdinům

Asi nikoho z vás nepřekvapí, že představitelé oblíbené značky s nakousnutým jablkem si chrání svoji image i ve filmovém průmyslu. A dokládá to i fakt, že v jakémkoliv filmu, ve kterém se produkty Apple objevují, je smějí používat pouze postavy z té správné strany barikády. IPhone prostě v rukou filmového záporáka neuvidíte, na to můžete vzít jed! Rozpovídal se o tom například známý režisér Rian Johnson, který se postaral například o režii fenomenálního snímku Poslední z Jediů.

 

Steve Jobs ve filmu

  • O zakladateli a majiteli společnosti Apple, který před necelými 10 lety (5. října 2011) zemřel v Kalifornii na zákeřnou rakovinu slinivky, bylo natočeno několik celovečerních filmů a dokumentů:
  • Mezi ty nejpoutavější patří životopisné drama Jobs z roku 2013 s Ashtonem Kutcherem v hlavní roli.
  • Mezi nejlépe hodnocené filmové snímky o životě Steva Jobse patří i televizní film Piráti ze Silicon Valley z roku 1999 scénáristy a režiséra Martyna Burkeho. Sděluje příběh Billa Gatese a Steva Jobse v roli pokrokových snílků, reálně si představujících počítačový svět budoucnosti.
  • Za zmínku jistě stojí také 70minutový záznam jednoho z nejzajímavějších interview s tímto vizionářem z roku 2012 – Steve Jobs: The lost interview (Ztracené interview) – amerického režiséra Paula Sena.
  • Nebo také britské životopisné drama (z roku 2015) Steve Jobs s Kate Winslet v režii Dannyho Boyla.
  • Negativněji se na počítačového magnáta dívá dokument z roku 2015 režiséra Alexe Gibneyho (držitele Oskara a dalších filmových ocenění) s názvem Steve Jobs: Člověk za strojem. Odkrývá tak i temnější stránky této mezi fanoušky oblíbené počítačové superstar.

 

A jak jste na tom s oblíbenou americkou značkou vy? Jste zapálení „jablíčkáři“, takže jste již všechny filmy o Stevu Jobsovi dávno viděli?  Nebo se pohybujete raději na druhé straně optiky a raději fotíte, natáčíte a postujete svoje výtvory na sociálních sítích? Těšíme se na šťavnatou jablečnou diskuzi.

Milan Vaněk