Contact Us

Follow Us

Jak bojovat s problematickou pletí?

Problematická pleť obecně bývá velkým oříškem jak pro dermatology, tak pro její nositele. Stav pleti mohou zhoršovat hormonální nerovnováha, špatná životospráva, nedostatek spánku, stres nebo toxiny okolo nás. Kde začít, abychom naši pleť dokázali dostat do normálu a rozjasnili nejen ji, ale i celkový vzhled naší tváře? Nebojte se začít bojovat na více frontách. Uvidíte, že naše tipy mohou fungovat!

 

Správná strava

Začít musíme u sebe… Proberte si svoji stravu. Jistě tam najdete spoustu nevhodných potravin a výrobků, které mohou výrazně ovlivňovat stav pleti. Kvůli jejich konzumaci se na ní mohou objevovat exémy či záněty a nezřídka dochází i k jejímu vysušování. Které potraviny radíme omezit nebo vyřadit úplně?

 

  • sladkosti
  • alkohol a cigarety
  • hotové a trvanlivé pokrmy
  • dráždivé potraviny (například čili, zázvor, česnek)
  • potraviny s výrazným množstvím „éček“
  • potraviny s umělými dochucovadly
  • potraviny s alergeny

 

Součástí správné stravy je i dostatečný pitný režim. Při nedostatku tekutin nedokáže tělo vyplavovat všechny toxiny z těla a jejich nadbytek se může projevit i na naší pleti.

Pokud chcete podpořit pleť pomocí darů přírody, které uklidní váš organismus zevnitř, vyzkoušejte pár ověřených tipů. Vaše pleť vám za ně jistě poděkuje!

 

 

Netoxicka domácnost

Pokud trpíte na podrážděnou nebo citlivou pokožku, je dobré vyzkoušet takzvanou netoxickou domácnost. Do ní určitě nepatří:

  • klasické prací prášky
  • aviváže
  • běžné komerční čistící prostředky
  • komerční šampony, kondicionéry a mýdla

Tyto produkty je třeba nahradit ideálně těmi přírodními. Netoxická domácnost například znamená používání:

  • mýdlových vloček na praní
  • octa na úklid

a dále:

  • úklid pomocí parních čističů
  • mytí vlasů bez použití šamponu – takzvanou no poo metodu s využitím přírodních prostředků jako například bylinek, žitné mouky a jablečného octa na oplach.

Důležité je také prostředí, ve kterém žijeme. Venkovní vzduch ve městě změnit nemůžeme, domácí prostředí však můžeme ovlivnit například pořízením čističky vzduchu.

 

Objevte oleje a květinové vody!

Pokud trpíte nedokonalostmi pleti, doporučujeme vyzkoušet přírodní kosmetiku na problematickou pleť. Při jejím používání oceníte čistotu a krásné vůně výtažků z květin a bylin a rovněž jejich léčivý účinek. Problematická pleť si zamiluje výrobky z levandule; jemnost například dodá úžasná růžová voda zvláčňující pleť, která pomáhá s rozčesáváním vlasů a opravdu nádherně voní.

 

 

Sportem ku zdraví

S touto zažitou větou souhlasíme a podotýkáme, že sport má vliv nejen na stav organismu, ale také na pleť. Při sportu se vyplavují endorfiny, které zlepšují náladu a dobrá nálada se samozřejmě odráží i na stavu naší pleti. Pro krásnou pleť doporučujeme také pobyt venku a občas i na sluníčku. To totiž dokáže s problematickou pletí téměř zázraky. A kdo může, ať vyrazí za sluníčkem k moři. Pozitivní účinky slané vody na léčbu zanícené pleti jsou známé a neoddiskutovatelné.

 

Co si vzít na sebe?

Mnoho lidí má problémy s oblečením z umělých materiálů. Bavlna je prostě “klasika” a my ji milujeme. Je dobrá nejen pro malá miminka; užijme si ji také a nebojme se vybírat oblečení, které oblékáme přímo na kůži, také podle materiálu!

 

A co make-up?

Pokud si nedokážete odepřít dekorativní kosmetiku, radíme nenanášet příliš velké množství make-upu. Je lepší dávat přednost jemnému líčení, které nebude pleť zatěžovat. A samozřejmě používat jen takové výrobky, které budou s vaší pletí v souladu – tedy ty přírodní a nezatížené zbytečnou chemií.

Jaké zkušenosti s péčí o problematickou pletí máte vy? Přidejte do komentářů své tipy, jak vyhrát tento nelehký boj!

Milan Vaněk