Contact Us

Follow Us

Uvažujete o tom, že zhubnete? Vyhněte se těmto zlozvykům

Také už tušíte, že brzy nastane onen nepříjemný okamžik, kdy vaše kalhoty z minulé sezóny zase nedopnete? Popřípadě už jste si tím prošli a teď si říkáte, že není cesty zpět a že musíte zhubnout. Tentokrát opravdu chcete a to dokonce natrvalo. Zkuste se zamyslet, jestli i vy neděláte některou z následujících chyb.

Vaše cíle jsou moc vysoké

Chcete být o dvacet kilo lehčí a nejlépe do zítřka? Popřípadě do půl roku, když tedy zamhouříte oči? Nedělejte pořád stejné chyby. Na začátek si stanovte reálný cíl, nejlépe s ohledem na své zdraví. Pokud zhubnete deset kilo za dva měsíce, vaše tělo vám moc nepoděkuje. A s největší pravděpodobností brzy získáte svých ztracených deset kilo zpátky plus nějaká další navrch. Lepší je vše si rozkouskovat a snažit se shodit maximálně kilo a půl až dvě kila za měsíc.

Chcete zhubnout bez pohybu

Nepodléhejte módním redukčním dietám ani nevěřte v pilulky, jejichž polykání vám zajistí váhový úbytek bez jakékoliv práce.

  • Problém v dietách je ten, že v momentě, kdy je přestanete dodržovat, máte velkou šanci, že svá těžce shozená kila získáte zase nazpátek. Proč? Nejen proto, že nastane návrat k oblíbené stravě, ale také kvůli tomu, že při redukčních dietách bez dostatku pohybu neztrácíte jen tuk, ale i svalovou hmotu. Zpátky nabíráte bohužel už jen tuk.
  • Pro úspěšné hubnutí s dlouhotrvajícím efektem je prostě pohyb důležitý. Pokud na něj nejste zvyklí, pro začátek stačí i intenzivní chůze. Co se redukce váhy týče, nejedná se o úplně efektivní činnost, přesto však se jedná o jednu z nejzdravějších aktivit vůbec. Vycházky do přírody zlepšují náladu i kondici. Ale i při chůzi je potřeba dodržovat určitá pravidla. Víte, jak zdravě chodit?

Zajímají vás shozená kila a ne svaly

Budování svalové hmoty pomáhá metabolismu. Pomalé spalování energie bylo po většinu lidské historie výhodou. Ten kdo měl tukové zásoby a zbavoval se jich pomalu, přežil v hladových obdobích mnohem déle než ten, komu metabolismus fungoval efektivně a rychle.

Dostatek jídla a málo pohybu v současnosti vše mění. Čím méně svalů, tím horší spalování. A čím pomaleji trávíte, tím více vám hrozí, že v průběhu života získáte rozměry se kterými nebudete spokojeni. Proto je tak důležité se při hubnutí dostatečně a intenzivně hýbat. A mít svaly. Ty vám krom lepšího metabolismu zajistí i aktivnější stáří.

Podceňujete vyvážený jídelníček vzhledem k vašim aktivitám

Problém také nastává, když přidáte mnoho pohybu, uberete na vyvážené stravě a začnete se vyhýbat sacharidům nebo tukům. Ani v tomto případě nejdete dobrou cestou.

 

A jak by měl vypadat fit jídelníček?

  • Měl by obsahovat tuky, sacharidy i bílkoviny. Z čehož by minimálně 40 procent měly tvořit sacharidy a 20 procent tuky.
  • Kaloricky by měl odpovídat vašemu způsobu života. Jiný budete potřebovat pokud chcete zhubnout, jiný pokud velmi aktivně cvičíte a jiný pokud máte sedavou práci. Pokud jej velmi zredukujete, tělu ani své váze neprospějete. Zhubnete sice rychleji, ale s největší pravděpodobností si koledujete o následný jojo efekt.
  • Určitě by měl obsahovat velmi pestré zastoupení zeleniny i masa. Pokud si myslíte, že když se ve vašem jídelníčku denně objevuje paprika a okurka, tak máte splněno a jíte zdravě, jste na omylu.
  • Měl by být pravidelný. Nezapomínejte na snídaně a pokud si uděláte čas i na svačinu, vašemu tělu to jen prospěje.

Věříte, že všechno zvládnete sami

Můžete vše nastudovat, ale trvá to dlouho. V současné době je mnohem jednodušší a efektivnější najít někoho, kdo to už dávno udělal.

  • S pohybem si nechte poradit například fitness centru. Tam pro vás najdou ten správný plán.
  • Odborníci na stravu vám zase pomohou se správným jídelníčkem. Nemáte na něj čas? Nechte si jej uvařit přesně podle vašeho životního stylu, aktivit a cílů. Existují firmy, které vám připraví zdravé jídlo na celý den přesně podle vašich potřeb a navíc vám ho dovezou až domů. Stačí se rozhlédnout po internetu.

Co je pro vás při hubnutí nejtěžší?

Milan Vaněk