Contact Us

Follow Us

Prodáváte byt? Zvyšte své šance mezi konkurenty!

Máte byt na prodej v Českých Budějovicích a chtěli byste ho zpeněžit co nejlépe a co nejdříve? Dobrou zprávou je, že o bydlení v této jihočeské metropoli je opravdu velký zájem. Přesto ale můžete pomocí jednoduchých triků zvýšit své šance na to, aby si poptávající z celé nabídky vybrali právě ty vaší nemovitost. Jak na to? Prozradíme na následujících řádcích.

 

1. Předtím, než k prodeji přistoupíte

Spojte se se znalci místního trhu

Průměrný majitel nemovitosti kupuje či prodává jen několikrát za život a to zpravidla s několikaletým odstupem. Pokud sami nejste profesionál v oboru, pak se vám jeden takový bude hodit právě proto, abyste z prodeje svého bytu vytěžili maximum. Poradí s načasováním prodeje, stanovením ceny, na starosti si vezme samotné prohlídky a všechny právní záležitosti s prodejem spojené.

 

Pravda, služby realitního agenta nejsou zadarmo, ale jeho znalosti a praxe se vám budou hodit. Berte ho jako svého osobního kouče, který vám může pomoci činit správná rozhodnutí. Zejména pokud nedržíte v rukou ty nejlepší karty – atraktivní lokalita, nová zástavba apod., jeho poradenství může být rozhodující!

 

Proveďte nezbytné opravy

Před prodejem do bytu ještě zainvestujte a pokud je třeba, to nejzásadnější opravte (hlavně viditelná poškození). Jako téměř nevyhnutelnou investici představuje vymalování. Uvádí se, že by mělo být obnoveno zhruba každých 5 let. Pokud jste ho zanedbali a chcete atraktivitu bytu zvýšit, malování neuniknete. Čerstvý „look“ dokáže opravdové divy!

 

2. Příprava na prohlídku bytu

Ukliďte a odstraňte osobní věci

Perfektní úklid do toho nejmenšího detailu je naprostou samozřejmostí. Není od věci v tomto případě využít profesionální úklidové služby.

 

Při osobní prohlídce bytu by kupující měl mít co největší prostor vidět potenciál nemovitosti; jinými slovy být schopen představit si jak bude vypadat, až se přestěhuje a jak do něj bude moci promítnout svůj vlastní styl. Tomu můžete snadno napomoci tím, že odstraníte své osobní věci jako fotografie, suvenýry a dekorace, kterými jste prostor personalizovali vy.

 

Prostor, světlo, vůně – aspekty, které udělají skvělý první dojem

Vzpomeňte si, když jste sami hledali bydlení; vsadíme se, že i vy jste se zaměřovali na to, aby bylo prostorné, prosvětlené a útulné. S výměrou, vnitřními dispozicemi a situováním oken toho sice mnohé neuděláte, ale jednoduchými triky si můžete ke kýženému efektu alespoň dopomoci.

 

  • Prostor

Opticky ho můžete zvětšit světlou malbou a tím, že se zbavíte skutečně robustních kusů nábytku. Základem je ovšem zmiňovaný důkladný úklid včetně osobní předmětů, na kterých možná lpíte vy, ale kupujícímu o bytu nic neřeknou a rozhodně ho neosloví.

 

  • Světlo

Umytá okna, roztažené závěsy či žaluzie, světlé záclony a rozsvícená ambientní světla rázem byt prosvítí, dodají mu na velmi příjemné atmosféře a akcentují jeho čistotu.

 

  • Útulnost

Byt by přesto všechno neměl působit sterilní dojmem. Prodchnout ho energií a “zabydleností” můžete například umístěním misky s čerstvým ovocem, vázou s řezanými květinami či ponecháním několika kusů pokojových rostlin. Určitě nepodceňujte ani to, jak váš byt voní. Zatuchlý vzduch rozhodně pocit útulnosti nenavodí. Před prohlídkou byt vyvětrejte, vyneste odpadky a zaměřte se na typické problematické body a místa. Mezi nimi pak hlavně na botníky hned při vstupu do obytného prostoru, špinavé nádobí, zvířecí pelíšky a toalety. Provonět jej můžete aromatickými difuzéry, květinami a třeba i čerstvě upečeným moučníkem.

 

Čím čistší, útulnější a funkční prostor dokážete vytvořit a následně odprezentovat, zvýšíte tím nejen své šance, ale dovolí vám to říci si o vyšší cenu. Investice do drobných oprav, úklidu, ale i spolupráce s realitním makléřem se neobávejte – vrátí se vám!

Spoléháte se při prodeji nemovitosti na realitní agentury nebo raději celou záležitost řešíte sami? Proč?

Milan Vaněk