Contact Us

Follow Us

Test leasingových společností pro Lidové noviny

Pro Lidové noviny jsme se spolupodíleli na projektu Test leasingových společností.

Uvažujete o koupi nového vozu a nemáte nebo nechcete investovat celou hotovost? Vadí Vám také, že od ledna se prodloužil leasing ze tří na pět let? Zorientovat se v nabídkách možností financování není tak jednoduché. Máte dvě zásadně odlišné možnosti – leasing nebo úvěr, každá z nich má však velmi široký rejstřík různých variant. Hlavním rozdílem mezi leasingem a úvěrem je především vlastnictví předmětu financování. Zatímco u leasingu je jeho předmět pronajatý a je po celou dobu smlouvy majetkem leasingové společnosti, u úvěru je majetek od samého začátku toho, kdo si úvěr vzal. Další výhodou je možnost  kdykoliv doplatit úvěr bez sankcí a poplatků. Ač se zdá na první pohled druhá varianta výrazně lepší, vůbec tomu tak nemusí být. Při stavbě smlouvy však vstupují další faktory, které celkové podmínky mohou dost výrazně změnit, a to jak pozitivně, tak i negativně. Co se týče nabídek úvěrů od prodejců automobilů, platí to samé co u finančního leasingu. Někteří lákají na super výhodné slevy a různé akce. Jste si ale jisti, že anoncovaná výhodná nabídka je opravdu tak výhodná? Ne vždy je tomu tak. Většinou slevu nedostanete zadarmo. Často připlatíte někde jinde a výsledná sleva je pak v podstatě nulová. I my jsme byli překvapeni, když jsme se pustili do podrobnějších výpočtů celkových nákladů. To ostatně uvidíte sami v  tabulkách. Tento materiál jsme připravovali ve spolupráci  s  odborným poradcem z leasingového poradenského serveru www.leasing-poradce.cz, který nám pomohl zorientovat se mezi nabídkami prodejců nových automobilů a nabízenými finančními produkty.

V  testu jsme se zaměřili na finanční leasing, u kterého se prodloužila minimální doba i odpisy na osobní vozy ze 3 na 5 let. Vybírali jsme běžné automobily v nižší cenové kategorii – tedy do 300 000 Kč. Oslovili jsme autorizované prodejce vozů konkrétních značek a nechali si zpracovat nezávazné nabídky leasingu, tak jako běžný zákazník. Prodejcům jsme nekladli žádné zvláštní požadavky, chtěli jsme jen co nejvýhodnější nabídku s 30 % akontací. Pro porovnání dodané nabídky jsme si nechali zpracovat ještě na každý vůz další kalkulaci od nezávislé leasingové společnosti.

V tabulkách se dozvíte, kolik stojí vůz, kolik platíte za pojištění, kolik za finanční splátku, popřípadě jaké společnosti nabízejí slevy, eventuelně jaké požadují další poplatky. Poslední položka tabulky shrnuje celkovou platbu za 60 měsíců včetně pojištění a eventuelních dalších poplatků. Zcela záměrně jsme nespočetli zvlášť samotnou konečnou cenu vozu a zvlášť pojištění. To proto, že veškeré poplatky i pojištění jsou povinné a některé společnosti například, i když nabízejí slevy na vůz samotný, zase mohou mít vyšší ostatní poplatky, takže konečná zaplacená suma se vyrovnává.

Jak tedy postupovat při výběru vozu a následně jeho financování?

Důležité je oddělit samotný nákup vozu a jeho následné financování, protože když tak neučiníte, může se celý nákup velmi prodražit jak na úrokové sazbě, tak na pojištění, protože musíte hodnotit nabídky jako celek. U finančního leasingu je započteno zákonné i havarijní pojištění v měsíční splátce. Ještě jednou upozorňujeme na marketingové akce, kde se prodejci předhánějí se slevami na vozy a dárky při využití jimi nabízeného leasingu, protože je to ve většině případů pouze přesunutí slevy či dárku do finanční služby.  Proto je dobré nechat si na výběr financování nějaký čas a vše v klidu propočítat a nechat si udělat konkurenční nabídku od nějakého jiného poskytovatele. Pokud budete mít výhodnější nabídku od jiné leasingové společnosti, nejenže dárek či slevu zaplatíte, ale i zbytečně přeplatíte. Tyto akce jsou na nové i použité vozy. Leasing si můžete sjednat sami a tím ušetřit mnohdy nemalé finanční prostředky.

Máte zájem o leasing? Využijte našeho bezplatného poradenství.

Milan Vaněk